Jak szybko wyleczyć katar – domowe sposoby
Katar to dolegliwość wyjątkowo częsta, a przy tym towarzysząca ludziom właściwie od zawsze. Dzięki temu tradycyjna medycyna zdążyła opracować wiele metod na jego złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie.
Jedną z najstarszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych, domowych metod, są inhalacje. Bez trudu przeprowadzisz je w domu. Najczęściej polecany jest jeden z dwóch sposobów:
- w gorącej kąpieli;
- w domowej saunie.
Zaletą pierwszej metody jest to, że działa także rozgrzewająco i rozluźniająco. Do gorącej wody wystarczy dodać odrobinę olejków eterycznych, które działają oczyszczająco, na przykład z mięty, lawendy czy eukaliptusa. Już kilka minut wystarczy, aby poczuć ulgę. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz lub nie możesz wziąć rozgrzewającej kąpieli, przygotuj domową saunę. Wystarczy, że gorącą wodę z olejkami eterycznymi umieścisz w misce, nad którą będziesz się pochylać z nałożonym na głowę ręcznikiem. Sesja powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. Jeśli nie przepadasz za olejkami eterycznymi, zamiast nich możesz użyć ziół, na przykład rumianku, mięty, lawendy czy szałwii. Ten sposób na to, jak szybko wyleczyć katar, jest nie tylko wyjątkowo skuteczny, ale także niezwykle kojący.
Innym domowym sposobem na to, jak szybko wyleczyć katar, są samodzielnie wykonywane irygacje. Można wykonywać je za pomocą specjalnych zestawów dostępnych w aptece oraz soli fizjologicznej. Sam proces wymaga nieco wprawy, zabieg jest jednak bardzo skuteczny, a, jak twierdzą niektórzy, nawet lepszy niż stosowanie specjalnych sprayów.
Nie bez znaczenia w domowym leczeniu kataru są również: spożywanie dużej ilości płynów, nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, a także jedzenie kanapek z czosnkiem (najlepiej zetrzeć go na tarce). Jeśli przeszkadza Ci zapach czosnku, posyp kanapkę natką pietruszki.
Domowe sposoby na katar są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla większości osób. Zwykle mogą je stosować osoby, które muszą uważać na zażywanie leków, jak kobiety w ciąży, a często mogą też służyć jako metoda na to, jak szybko wyleczyć katar u dziecka. Zawsze warto jednak zapytać lekarza, czy dany sposób będzie odpowiedni w konkretnym przypadku, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.
Katar i ból gardła – jak szybko wyleczyć objawy przeziębienia
Katar najczęściej występuje w przebiegu przeziębienia, dlatego warto poznać również metody na to, jak szybko wyleczyć katar wraz z innymi dolegliwościami. Niezwykle skuteczny będzie tu wspomniany już czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu gardła, poprawę samopoczucia, a jednocześnie ułatwienie oddychania będzie syrop z czosnku. Aby go przygotować, potrzebna będzie:
- szklanka chłodnej wody;
- 2-3 główek czosnku;
- sok z 3 cytryn;
- 6 łyżek miodu (koniecznie naturalnego).
Czosnek należy obrać i starannie zmiażdżyć, najlepiej w specjalnej wyciskarce. Następnie trzeba dodać go do miodu, po czym dolać sok z cytryn. Potem wystarczy już tylko powoli zacząć dolewać wodę, cały czas mieszając. Następnie należy odstawić syrop na 24 godziny w ciemne miejsce, a po upływie 24 godzin odsączyć do ciemnej butelki. Najlepiej pić go 3 razy dziennie – w przypadku dorosłych po jednej dużej łyżce, a dzieci po jednej małej.
Skutecznym sposobem na to, jak szybko poradzić sobie z katarem oraz innymi objawami przeziębienia będzie też picie herbaty z imbirem i sokiem z malin. Podobny napar można przyrządzić też wyłącznie z tych dwóch składników, po prostu zalewając plastry świeżego imbiru gorącą wodą i dodając sok. Taki napój doskonale rozgrzewa i działa napotnie, ułatwia wykrztuszanie, a przy tym wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Jak szybko wyleczyć katar lekami bez recepty?
Poza tradycyjnymi sposobami na to, służącymi doradzenia sobie z katarem, bardzo często sięgamy też po leki, które dostępne są bez recepty. Do najpowszechniej stosowanych z pewnością należą:
- spraye do nosa – przede wszystkim obkurczają śluzówkę, a przy tym często mają również działanie nawilżające;
- tabletki z pseudoefedryną – jej głównym zadaniem jest obkurczenie śluzówki i udrożnienie nosa;
- preparaty antyhistaminowe – również pomagają osiągnąć lepszą drożność nosa.
Poza tymi środkami warto zastosować również profilaktykę. Wyrób medyczny w postaci spray-u do gardła ViruProtect STADA pozwala uchronić się przed wnikaniem wirusów do organizmu, co jest niezwykle cenne szczególnie w sezonie przeziębień. Możesz również stosować go, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy przeziębienia.
Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci szybko pozbyć się kataru. Jeśli jednak przez kilka dni dolegliwości wyraźnie nie osłabną, koniecznie udaj się do lekarza.
Lek. Michał Dąbrowski
STADA/PL/402/2021